Home Oddział pierwszy MALI PRZYJACIELE PRZYRODY - DRZEWA
MALI PRZYJACIELE PRZYRODY - DRZEWA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dagmara Faruga   
niedziela, 26 kwietnia 2020 15:54

27 kwiecień

Miasto w zgodzie z naturą już było czy dopiero będzie? - Ekologia ...

zatrzymajmlodosc.pl

 

W tym tygodniu zachęcam was do zabawy w małych ekologów.

Definicja ekologii znana jest każdemu dorosłemu człowiekowi. Jednak niezwykle trudno jest wytłumaczyć to pojęcie dzieciom. Wielu nauczycieli, opiekunów, a nawet rodziców boryka się z tym problemem. Jak wytłumaczyć najmłodszym czym jest ekologia?

Ekologia jest jedną z nauk która najprościej rzecz ujmując zajmuje się przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza. Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu. Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy. Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko. To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi ale również zwierząt oraz roślin.

Co to znaczy być eko

Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko. Nie krzywdzą innych zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują odpaday. Ogólnie mówiąc jest to dbanie o środowisko. Aby być eko należy wykonywać m.in. takie czynności:

  • wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
  • nie wyrzucać jedzenia,
  • myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
  • gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
  • sprzątać po psie.

Istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, dzięki którym przyczyniamy się do naprawy naszego domu – środowiska. Jednak te wymienione powyżej należą do najistotniejszych, które może praktykować każdy człowiek, szczególnie ten najmłodszy.

dzisiaj porozmawiamy o drzewach. Drzewa pozwalają nam żyć, ponieważ wytwarzają tlen niezbędny do życia. Ale jak wiadomo, drzewa wykorzystywane są do produkcji papieru. Dlatego pani w przedszkolu zwraca uwagę na szanowanie kartek.

Drzewo to także dom wielu zwierząt, a jakich, zgadnijcie:


Z drzewa na drzewo bez kłopotu skaczę
Zbieram orzeszki , kiedy je zobaczę
Jestem dumna z kity, co ją rudą noszę
Jak ja się nazywam? Odgadnijcie proszę.

 

Śpiewem lato nam umilają.
Zimą na pomoc naszą czekają.

Nazywają go doktorem,
bo wie, które drzewo chore.

Jest pracowita,
a cały jej trud,
z pewnością docenisz,
jeśli lubisz miód.

Dziób zakrzywiony,
okrągłe oczy,
na szkodne myszy
poluje w nocy!

 

Jest jeszcze wiele zwierząt, których schronieniem jest drzewo. A wy wiecie jakie? Jeśli macie możliwość posadźcie z rodzicami drzewo w ogrodzie lub na działce. Będzie rosło razem z wami!

 


las i ekologia - Szukaj w Google | Ekologia, Lasy, Recycling

printerest.com

Zachęcam do wykonanie drzewa z odbitej dłoni. Potrzebna nam będzie kartka, farby no i dwie nasze rączki lewa i prawa. Przed pracą przyda się trochę gimnastyki:

Kółko małe, kółko duże,
Rysujemy palcem w powietrzu małe i duże koło
Ręce w dole, ręce w górze,
Ręce w dół i w górę
Najpierw w prawo, potem w lewo,
Przechylamy w prawo i lewo
Tak się buja w lesie drzewo.
Bujamy na boki.

 

A teraz do pracy:

Drzewo z dłoni | Prace plastyczne dla dzieci, Dla dzieci, Drzewo Prace plastyczne - Kolorowe kredki: Drzewo z odbitek dłoni

Zmieniony: niedziela, 26 kwietnia 2020 16:21